Amatérský fotbal skomírá a s ním i život na venkově

Fotbal, ona sportovní chlouba našich otců a dědů, se pomalu potápí. Nejhůř je na tom podle všeho tam, kde míval kdysi silné a hluboké kořeny. Na venkovských hřištích, kam kluci dlouhá desetiletí natěšeně utíkali ze školy, aby po zbytek odpoledne mohli trénovat driblink a ukopávat si palce.

Ta doba je, zdá se, pryč. Malých venkovských oddílů ubývá, hřiště chřadnou. A s nimi může odejít i kus tradičního komunitního venkovského života, který se každý týden kolem fotbalu točil – utkání, fandění, setkávání, randění…

Ale ještě nemusí být vše ztraceno. Protože, není tomu tak dávno, kdy českému fotbalu kralovala generace vzešlá právě z vesnice. I malí kluci dnes vědí, kdo to byl Pavel Nedvěd.

To však nemusí trvat dlouho. A když hledáte příčiny dnešního úpadku, nějakou jedinou, ani tu „hlavní“, těžko pojmenujete. Mohla by se jmenovat změna doby a životního stylu, ale pod tím se skrývají desítky faktorů.

Otřepaná fráze o nedostatku peněz v tomto případně ani zdaleka neobstojí. Problém peněz není klíčový, je to pouze jedna část onoho soukolí. Co tedy?

Chybí ti úplně nejdůležitější, oni malí natěšení hráči. V nedávném průzkumu projektu Kopeme za fotbal mezi menšími amatérskými fotbalovými oddíly to potvrzuje více než každý druhý dotázaný.

Děti dnes obecně sportují méně, to ukázal i průzkum mezi tisícovkou obyvatel žijících ve vesnicích a městech pod 50 000 obyvatel od společnosti Datank. Sportují míň ve městech i na vesnicích. A když už sportují, tak mnohdy nechtějí hrát fotbal.

Fotbal už není středobodem klukovského vesnického života po škole. Nejde všechno svádět jen na počítače a mobily. Jsou tu další „moderní“ sporty, za nimiž mohou rodiče své děti vozit i do blízkých měst. Florbal, hokej, košíková…

Dál čtěte na Seznam Native

ZIMNÍ OTEVÍRACÍ DOBA SPORTBARU FK 1932
Čtvrtek od 17 - 22 hod.
Pátek od 17 - 22 hod.
Sobota od 17 - 22 hod.
Neděle od 17 - 22 hod.
Pravidelné přímé přenosy ze sportovních kanálů - ČT sport,Sport 1 a 2,Eurosport 1 a 2,Nova Sport 1,Arena Sport 2.
Možnost sledování on-line přenosů Komety a Zbrojovky.
Čepujeme Radegast 10°,Gambrinus 11° a 12° Plzeň,dále Kofola,Zonky a jiné nealko nápoje.
Na příjemně strávený čas,v našem sportbaru,Vás tímto všechny srdečně zveme.
Ve sportbaru nabízíme možnost pořádání rodinných, společenských, firemních posezení a oslav do počtu až 35 + 28 lidí, domluva ohledně termínů a možnosti nabídky občerstvení na tel. číslech 774 723 770 a 728 477 735, nebo na mailech predseda@fk1932.cz a sekretar@fk1932.cz